Artister till bygdegårn genom tiderna............
Understruken text länkar till bild.

1991

Iggesunds Saxkvartett
Guitars Uncomplicated
Per Hennings 
Nyblandats Orkester
Rajtan Band
Danzells Orkester
Truxa
Per Hennings
Per Hennings
All Stars Jazzband

1992

Gunde Johansson
Yuko Backlund
Birdland Jazz
Mats Rehnman
Per hennings
Grapes Orkester
The Lonesome Pickers
Anders Stävarby
Per Hennings
Kristinehamns Strängatrio
Lola Näsman
Rajtan Band
Per Hennings
Ring Så Spelar Vi Orkester

1993

Per Hennings
Staffan Percy
Leffes Orkester
Leif-Åke Wiklund
Per Hennings
Pedro & Lily
Håkan Levins Kvartett
Grapes Orkester
The Lonesome Pickers
Per Hennings
Ludvika Spelmanstrio
Evert Ljusberg
Stig Torstensson
Per Hennings
Janne Qvist´s

1994

Per Hennings
Caledonia Bag Pipe band
Jacksons Orkester
Fantasy orkester
Per Hennings
Lena Sellnert
Danzells Orkester
Kennings Orkester
Per Jorsäter
Ernst Brunner
Rolf Mårths
Per Hennings

1995

Kennings orkester
Per hennings
Öbarna
Ronnys orkester
Pia Pilgrens orkester
Viba Femba
Klingström & Bergman
Per Hennings
Åsa Jinder
Leif Lindens orkester
Alf Hambe

1996

Kompisarna
Kennings orkester
Per Hennings
Pia Pilgrens orkester
Seasons Orkester
Per Hennings
Mias orkester
Stig Berg
Bosse Larsson
Sixties orkester
Anita Strandell & Staffan Linder
Ludvika Spelmanstrio
Stellan Olovsson
Per hennings

1997

Duo Quilty
Seasons Orkester
Per Hennings
Jiws Orkester
Per Rhunes Orkester
Beverliz Orkester
Stellan Olovsson
Per Hennings
String Tones
Sixties orkester

1998

Evert Ljusberg
Bengt Sundbergs
Per Hennings
Jiws Orkester
Bengt Sundbergs
Staffan Percy
Runnaby Band
String Tones
Per Hennings

1999

Stellan Olovsson
Per Hennings
Mats Pålsson
Danslaget
Sune Olsson
John Pohlman
Lennart Erlandssons
Hönsa-Karin & co
Stig Torstensson
Kompisarna
Roy & Håkans Orkester

2000

Per Hennings
Samba Marco & Los Tropicalentos
Per Hennings
Roland Cedermark
Beverliz Orkester
Cyndee Peters*
Roland Cedermark*
Sven Björkenstam*
Peter Dahl*
Lena Dahlman*
Dana Dragomir*
Johan Stengård*
Sanna Nielsen*
Ingmar Nordströms*
Berth Måsson*
0550 Big Band*
Bernt Egerblad*
Pia Pilgrens Orkester
Mats Rehnman
Per Hennings

2001

No Bells Orkester
Beverliz Orkester
Clas Jansson*
Gunnar Idenstam*
Jan Johansson*
Anna-Maria Hallgren*
Anders Gustavsson*
Sven Björkenstam*
Celia Linde*
Sanna Nielsen*
Mats Klingström*
Gunnel mauritzson*
Iggesundsgänget*
Fjedur*
Rolf Mårths*
Johan Stengård*
Björn Sanborgh*
Eva Engman*
John Pohlman*
Gladys de Pilar*
Craftas Combos Orkester
Pedro & Lily

2002

Gamblers
Marian Väpnargård

2003

Radioprästen
Botvids Busar
Oka Nu Då
No Bells Orkester
Torgny Melins Orkester
Länsteatern
Jimmy & Stefans

2004

No Bells Orkester
Björnes Orkester
Hasse Kvinnaböske Andersson
Nattsudds orkester
Benny Sund & Maya Rung
Friteatern

2005

Mats Klingström
Nattsudds Orkester
Hasse & Lasses Dansotek
Evert Ljusberg
Friteatern
Lalla Hansson
Värmlandsoperan

2006

Whiskey & Dynamite
No Bells ork
Stig Torstensson
Evert Ljusberg
Whiskey & Dynamite
Teater Lyset
Nattsudds Orkester

2007

Army of Covers
No Bells Orkester
Christina-Ensemblen
Army of Covers
Doris
Värmlandsoperan
Botvids Busar

2008

Nick Borgen                        
Värmlandsoperan
Christina-Ensemblen
Botvids Busar
Mr Polo
Rox Orkester
2009
Nick Borgen
Riksteatern
Christina-Ensemblen
Sofia Olsson & Back in Black
Göran Forsmark
Värmlandsoperan
2010
Christer Nerfont
Kadir Meral
Botvids Busar
Riksteatern
Nick Borgen
Botvids busar
Värmlandsoperan
2011
Ewert Ljusberg
Botvids Busar
No Bells Orkester
Värmlandsoperan
2012
Greenfreaks Band
Botvids Busar

                                                              

                                                    

* = Artister som ingick i en sommarsatsning kring Bergslagskanalen där vissa artisters uppträdande förlades utanför bygdegårn.